Jméno
Password
Trvale přihlásit 
Nová registrace
Èesky English
Vyhledávání
Rozšírené ...

||
 

Novinky a zaujimavosti > Citroen

ElastollanŽ (TPU) na karosérii nového Citroënu C4 Cactus



12 12

ElastollanŽ (TPU) na karosérii nového Citroënu C4 Cactus

Společnost BASF, jako vůbec první výrobce termoplastického polyuretanu (TPU), úspěšně optimalizovala tento materiál tak, aby mohl být na exteriéru vozidla aplikován ve velkém a bez nutnosti nátěru. Výrobce automobilů PSA Peugeot Citroën používá novou třídu TPU ElastollanŽ AC 55D10 HPM (High Performance Material – vysoce výkonný materiál) pro opláštění Citroënu C4 Cactus s tzv. AirbumpŽ.

AirbumpŽ jsou velké, vzduchem plněné „polštářové“ nárazníky v kontrastních barvách, které jsou umístěny po stranách a na přední i zadní části vozidla. Autům propůjčují osobitý vzhled a jejich exteriéry chrání před nárazy a poškrábáním. Tato světová novinka je výsledkem mnohaletého společného vývoje francouzského automobilového výrobce, dodavatele Rehau ze Švýcarska a společnosti BASF. Zatímco společnost Rehau vyrábí boční nárazníky AirbumpŽ, společnost Faurecia z Francie vyrábí nárazníky pro přední a zadní část vozidla.

„Nárazníky AirbumpŽ díky svému charakteristickému povrchu ElastollanŽ perfektně ztělesňují filozofii Citroënu C4 Cactus – mají styl a jsou multifunkční. Společně s BASF a dodavateli dílů AirbumpŽ jsme dokázali vyvinout materiál a uspořádat výrobní proces tak, že obojí vyústilo v modely, jež nabízejí optimální kombinaci kvality, estetiky a nákladů,“ vysvětluje Jérôme Vinot Préfontaine, generální ředitel nákupu pro program C4 Cactus u společnosti PSA Peugeot.

Výhoda materiálu ElastollanŽ HPM spočívá ve volnosti jeho tvarů a dlouhodobé životnosti. Navíc je také příjemný na dotek a má prvotřídní vzhled. Nový materiál spojuje vlastnosti klasického TPU, jako je dobrá pevnost v tahu, odolnost proti oděru, pružnost, vynikající odolnost proti nárazu při nízkých teplotách a vysoká odolnost vůči okolnímu prostředí, s novými vlastnostmi: má mimořádné povrchové vlastnosti i při malé tloušce stěny, je odolný proti poškrábání, UV záření a povětrnostním vlivům, lze jej snadno čistit a má vysokou provozní teplotu v rozsahu 120–150 °C.

Dobré montážní vlastnosti
Jedná se o ideální povrch pro nárazy absorbující AirbumpŽ, které autu C4 Cactus udělují jeho charakteristický grafický vzhled. Vstřikovaná komponenta ElastollanŽ jsou namontována k nosnému plášti z akrylonitril-butadien-styrenu (ABS), a vytváří tak pružné dutiny, které se i po promáčknutí odrazí zpět. Celá struktura je upevněna na kovové šasi. Vzhledem k dobrým vlastnostem třídy HPM je navíc možná těsná montáž, jíž běžné obkladové materiály, např. polypropylen, nedosahují.

ElastollanŽ HPM je možné opatřit pigmentací, takže u AirbumpŽ již není třeba další nátěr. Nevyžadují tedy žádnou zvláštní údržbu a v případě nehody pomohou snížit náklady na opravu vozidla. Nárazníky jsou k dispozici ve čtyřech kontrastních barvách (černá, hnědá, světle a tmavě šedá) a společně s automobilovými nátěry, základovými barvami a bezbarvými laky divize Coatings společnosti BASF přispívají k harmonickému individuálnímu barevnému designu.
 
Zpracování: krátká doba cyklu a dobré tokové vlastnosti
Společnost BASF také u nové třídy materiálu ElastollanŽ rozvíjí další vlastnosti zpracování. Materiál lze vstřikováním tvarovat v rámci širokého spektra procesů s dobou cyklu o 50 % kratší ve srovnání s konvenčními TPU. Má vynikající tokové vlastnosti, což znamená, že lze vyrábět tenké stěny (1,5 až 1,8 mm), aniž by byla negativně ovlivněna kvalita povrchu. „Vzhledem k vysokým nárokům na povrch a barvu, tvrdost a pružnost pro nás byla úzká spolupráce se společností BASF v oblasti složení materiálu a vývoje aplikace rozhodujícím faktorem,“ vysvětluje Bernard Delles, vedoucí projektu u dodavatele pro automobilový průmysl Rehau, který vyrábí boční AirbumpŽ. Společnost Faurecia používá nový ElastollanŽ HPM pro výrobu nárazníků pro přední a zadní část automobilu C4 Cactus. „Inovace spočívá nejen v materiálu, ale také v montáži. Společnost BASF vyvinula plastový materiál, který vyžaduje novou technologii montáže. Úzce jsme spolupracovali, abychom požadavky pro masovou průmyslovou výrobu těchto neobvyklých dílů splnili,“ říká Sébastien Bret, manažer vývoje ve společnosti Faurecia.

Až dosud byl ElastollanŽ používán v automobilovém průmyslu pro opl᚝ování kabelů, v prostoru motoru a v interiéru vozidla, např. pro kliky dveří, zakončení páky převodovky či vnitřní obložení držáku nápojů.

AirbumpŽ je registrovaná obchodní značka PSA Peugeot Citroën.





 Komentáře

Komentáře


Pro psaní komentářů se přihlaste a aktivujte si úplný profil ...


  
Users online  
Newest posts  
Advertising  
Pictiures  
Š 2007-2017 :: by c5club,optimalizováno pro rozlišení 1024x768, Firefox, Kontakt/Administrator