Novinky a zaujimavosti > Citroen

SÉBASTIEN LOEB ZAJISTIL VÍTĚZSTVÍ PRO CITROËN!

wrc_11_18_samp wrc_11_18_samp

54. RallyRACC Catalunya Costa Daurada Rally de Espana (25. – 28. říjen 2018)

Díky odvážné volbě pneumatik a následně po velkolepém výkonu na finálových čtyřech rychlostních zkouškách Rally Katalánsko si Sébastien Loeb a Daniel Elena připsali své 79. vítězství v jejich neuvěřitelné kariéře WRC. Zároveň zajistili pro Citroën Total Abu Dhabi WRT premiérové vítězství v tomto roce a 99. celkově v seriálu WRC podniků.
Jejich prvenství zároveň znamená neporazitelnost Citroënu v Katalánsku druhý rok v řadě. Craig Breen a Scott Martin skončili celkově devátí, když dlouho hledali sebevědomí po sobotním karambolu, Khalid Al Qassimi a Chris Pattrerson byli potěšeni, že náročnou soutěž dokončili na 21. pozici.

• V neděli ráno nepřestávalo pršet ani v servisním parku, takže volba měkkých sliků Michelin byla pro zahajovací průjezdy nedělní etapy svůdná (61,70 km se čtyřmi rychlostními zkouškami).
  • Citroën Total Abu Dhabi WRT ale opět předvedl svou expertizu analyzovat povětrnostní podmínky. Oproti svým soupeřům tým správně vyhodnotil, že povrch tratě se vysuší: ve spolupráci s techniky Michelin, kteří jsou součástí týmu, byl Sébastien Loeb jediným pilotem, který tak nasadil čtyři sliky z tvrdých sloučenin. Francouzská legenda si v pilotování počínala suverénně a díky nasazení tvrdých pneumatik vyhrála první dvě rychlostní zkoušky a před poledním servisem se dostala do celkového vedení s náskokem 7,1 s na druhého v pořadí. Loeb ale ztratil na slavné zkoušce Riudecanyes (RZ 17), kde mu na kruhovém objezdu zhasl motor a povolil Sébastienovi Ogierovi stáhnout náskok na 3,6 sekundy před nedělním finále. Ale devítinásobný mistr světa stvrdil své 79. vítězství ve WRC kariéře více než pět let po jeho posledním vítězství (Argentina 2013), nakonec o 2.9 s před jeho nejbližším soupeřem. Jedná se současně o první týmové vítězství v sezoně po třech umístěních na pódiu (2. ve Švédsku, 3. v Mexiku a 2. ve Finsku).
  • Craig Breen neměl po karambolu šanci na posun ve výsledkové listině, a tak se soustředil na znovuzískání sebedůvěry, která doznala ujmy po sobotní havárii, aby skončil celkově devátý.
  • Khalid Al Qassimi těžil z víceméně stálých silničních podmínek, aby našel radost z pilotování. Jeho poslední start sezony mu vynesl 21. příčku a byl rád, že se během rally vyhnul problémům.

CO TAKÉ ŘEKLI...

Sébastien Loeb
„Byla to obrovská bitva až do úplného konce. Když jsem viděl na displeji na konci finálové etapy, že jsem vyhrál, byl to pro mě vskutku neuvěřitelný pocit! Je opravdu nádherné, že se podařilo být znovu tak rychlý po tolika letech, protože soupeři neustrnuli, zatímco já jsem byl mimo. Oni jeli naplno po celou tra. Nemohl jsem si dovolit polevit z ničeho během páteční šotoliny ani na mokrém asfaltu v sobotu. Byli jsme rychlí v neděli ráno poté, co jsme správně zvolili pneumatiky a pak jsme to drželi i přes drobné chyby na předposlední rychlostní zkoušce. Právě teď, když je po všem, to svádí k vyhlášení, že se jedná o moje největší vítězství a jsem opravdu rád, že jsem vyhrál a zajistil výsledek pro tým, který si to plně zaslouží.“

Craig Breen
„Byl to pro nás těžký víkend, třebaže jsme byli místy rychlí, hlavně na šotolině. Ale hodně času jsme ztratili našimi otočkami. Už jsme na neděli neměli nic ve hře, a tak jsme za volantem jeli pro radost a nyní už můžeme mířit do Austrálie v co nejlepším rozpoložení.“

Khalid Al Qassimi
„S velmi nepředvídatelným počasím to nebyl pro mě snadný závod. Postupně jsme se zlepšovali na šotolině, na asfaltu to nebylo nejkomfortnější díky mokrým cestám v sobotu, o to více jistý jsem se cítil v neděli.“